Fundacja Napo

„3 000 000” – wystawa Macieja Jeziorka

Dosłownie rzecz biorąc, zdjęcie jest emanacją przedmiotu odniesienia. Od rzeczywistego ciała, które tu było, pobiegły promienie, które dotykają mnie – mnie, który tu jestem. (…) Tak jakby coś w rodzaju pępowiny łączyło ciało fotografowanej rzeczy z moim spojrzeniem.”

Roland Barthes, Światło obrazu, przeł. J. Trznadel

 

3 kwietnia 2014, o godzinie 18:30, zapraszamy na otwarcie wystawy zdjęć zrealizowanych przez Macieja Jeziorka w ramach projektu “3 000 000”. Zaś o 19:00 zapraszamy na debatę zatytułowaną „Fotografia a zapisywanie pamięci”, w której wezmą udział: Elżbieta Janicka, Karolina Sulej, Maciek Nabrdalik oraz Maciej Jeziorek. Debatę poprowadzi Joanna Kinowska. Wstęp wolny!

 

Zazwyczaj fotografia jest rejestrowaniem tego, co rzeczywiste, teraźniejsze. Co jednak wtedy, gdy tematem zdjęć jest miejsce, które już dziś nie istnieje? Projekt “3 000 000” Macieja Jeziorka to próba zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest pamięć miasta.

Getto warszawskie założone dla ludności żydowskiej przez Niemców istniało na terenie Warszawy od 2 października 1940 do 16 maja 1943. Ponad 400 tysięcy spędzonych tam ludzi zabijano, głodzono i wywożono do obozów zagłady. Po powstaniu, które wybuchło 19 kwietniu 1943, z rozkazu Adolfa Hitlera getto zostało przez Niemców zrównane z ziemią. W dzisiejszej Warszawie nie pozostały po nim w zasadzie żadne fizyczne ślady.

Fotograf Maciej Jeziorek, zainspirowany historycznym zdjeciem Roberta Capy, przedstawiającym kościół Św. Augustyna pośród bezkresu ruin getta, przez kilka miesięcy 2009 i 2010 roku, niemal archeologicznie poszukiwał pozostałości istnienia ludzi i budynków z czasów hitlerowskiego terroru. Używał własnoręcznie skonstruowanych aparatów z prymitywną optyką lub nawet jej brakiem (camera obscura), by jak najbardziej uprościć i zredukować proces fotografowania. Filtrował współczesną przestrzeń Warszawy przez swoją świadomość jej tragicznej historii. Starał się rozszerzyć przedmiot fotografii o to, co nie widoczne.

Dziś warszawskie getto ukryte jest pod budynkami, ulicami i chodnikami m.in. Muranowa, Nowolipek, Mirowa, Nowego Miasta i części ścisłego centrum stolicy. Projekt Macieja Jeziorka „3 000 000“ to zachęta do spojrzenia na miasto dalej i głębiej niż zazwyczaj.

 

Maciej Jeziorek. (ur. 1973r.). Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Juri Gagarina w Warszawie. Wspólzałożyciel agencji Napo Images i Fundacji Napo. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Członek Press Club Polska. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe – Budapeszt w 2004. Pracował dla „Tygodnika Solidarność”, dzienników „Życie”, „Życie Warszawy” i „Polska”. Od roku 2002  współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii. W latach 2010-2012 prowadził zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

 

getto0109

 

 

 

 

getto0105

getto0108

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

 

3/04/2014 Debata z udziałem ekspertów pt. „Fotografia a zapisywanie pamięci”.

Godz. 19:00. Goście: m.in. Maciek Nabrdalik oraz Maciej Jeziorek. Prowadzenie: Agnieszka Pajączkowska.
6/04/2014 Fotografia otworkowa – warsztaty dla dzieci (7 lat +) wraz z opiekunami. Grupa 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. Start o godz. 12:00. Zakończenie o godz. 15:00. Obowiązują zapisy! Warsztaty są bezpłatne. Prowadzenie Maciej Jeziorek

13/04/2014 Fotografia otworkowa – warsztaty dla osób dorosłych. W ramach wydarzenia odbędzie się także spacer fotograficzny po warszawskim Getcie, który poprowadzą przewodnicy z Domu Spotkań z Historią. Grupa do 30 osób. Warsztaty są bezpłatne. Decyduje kolejność zgłoszeń. Start godz. 12:00. Zakończenie o godz. 17:00. Obowiązują zapisy! Prowadzenie Maciej Jeziorek
maj/2014 Finisaż wystawy i zakończenie działań edukacyjnych połączonych z prezentacją prac uczestników. Start godz. 18:00.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

LOGO_syrenka

 

 

 

 

Miejsce wydarzenia: Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, ul. Chmielna 9a, Warszawa

Organizatorzy: Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, Fundacja Joint Distribution Committee, Fundacja Napo

Partnerzy: Dom Spotkań z Historią

Patroni medialni:„Doc! Photo Magazine“, Okno na Warszawę.

Współpraca redakcyjna: Radio RMF Classic

Koordynacja: Monika Szewczyk-Wittek

Zapisy na warsztaty:fotospacer@jccwarszawa.pl

Więcej:www.fundacjanapo.pl oraz http://www.jccwarszawa.pl/

Kontakt: szewczyk@napoimages.com

Information

This entry was posted on 26 marca, 2014 by in Aktualności, Projekty, Wydarzenia and tagged , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: