Fundacja Napo

STIGMA – spotkanie z autorami w Warszawie

„Ile Cyganów, tyle kultur.

My też jesteśmy Cyganie, ale inni“

–      MÄNDRA

 Stigma book 1

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na spotkanie z autorami książki STIGMA – Adamem Lachem i Katarzyną Dybowską, które odbędzie się 18 czerwca, o godz. 19:00, w barze Studio,  ul. Plac Defilad 1, w Warszawie.  Spotkanie poprowadzi Filip Springer.

 

Książka „STIGMA“ opowiada o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu. Nie jest to jednak kolejny rozdział barwnej legendy o Cyganach – nie ma taborów, ognisk, tańców i śpiewów – są za to ludzie o niezwykłych historiach. Ta grupa  nomadów, uzależniona od nieustannego poszukiwania lepszego świata, nieświadomie poddaje  się wpływom kultury masowej, zmagając się z tymi samymi troskami, co każdy współczesny człowiek.

 

STIGMA“ to efekt dwóch lat pracy i ponad pięćdziesięciu spotkań fotografa Adama Lacha

oraz autorów wywiadów Katarzyny Dybowskiej oraz Dariusza Koźlenko z rodziną rumuńskich Romów mieszkających na koczowisku we Wrocławiu. Materiał ten został już zauważony i doceniony m.in. na prestiżowym konkursie Picture of The Year International w 2014 roku.

 

„Łatwo jest walczyć o prawa osób, które głośno krzyczą. Znacznie trudniej zauważyć tych, którzy nie manifestują. Ograniczając miejsce fotografowania do Psiego Pola – części dzielnicy Wrocławia, zajętej przez slumsy romskie – pozbywam widzów możliwości obserwowania Romów podczas tego, co powszechnie uważa się za ich codzienność – żebractwa i kradzieży. W otoczeniu rodziny, oddzieleni od reszty społeczeństwa, okazują się zupełnie innymi ludźmi, nieprzystającymi do typowego wyobrażenia. Zmagają się nie tylko z ciężką codziennością, lecz także z władzami miasta i sąsiadami. Wśród mieszkańców Wrocławia mają opinię żebraków, złodziei i oszustów, co jest powodem częstych aktów agresji. Wszelkie działania władz miejskich, mające na celu rozwiązanie problemu Romów, prowadzą do próby eksmisji i zastraszenia ich. „STIGMA“ to przede wszystkim opowieść o rodzinie, relacjach i emocjach ludzi, którzy mimo wszystko wydają się szczęśliwi i spokojni. To także próba analizy kondycji współczesnej rodziny, na pograniczu tradycji i nowoczesności. “. – Adam Lach

 

ADAM LACH

Urodzony w 1983 r. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Fotografii WSF AFA we Wrocławiu. Współzałożyciel agencji Napo Images i wiceprezes Fundacji Napo. Od 2006 r. do 2013 r. związany z tygodnikiem Newsweek Polska. Publikuje swoje zdjęcia w wielu magazynach w Europie i USA, m.in. „The New York Times”, „Le Monde”, „L’espresso”, „Die Zeit”,  „International Herald Tribune”, „Solid Ground”, „Newsweek”,  „Le’Magazine”, „Svenska Dagebladet” oraz „Polityka” i „Tygodnik Powszechny“. Laureat kilkunastu nagród konkursów fotografii prasowej. Jego prace były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach na świecie, m.in. w Paryżu w HSBC GALLERY, na Biennale Sztuki w Pradze czy na wystawie dokumentu w Chinach. W 2014 r. został laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska“.Więcej: http://www.napoimages.com/lach,photographer/

 

KATARZYNA DYBOWSKA

Urodzona w 1991 r. Absolwentka kierunku Fotografia Prasowa w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Studentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTiT w Łodzi. Była koordynatorką projektu  „The way we are” oraz autorką jednego z indywidualnych projektów. Całość została zaprezentowanapodczas  Fotofestiwalu w Łodzi, w 2013 r. W tym samym roku powstał jej pierwszy indywidualny projekt w formie książki „Near/Obok”, dotykający tożsamości i otwartości osób nieheteroseksualnych oraz problemów, jakie spotykają je w codziennym życiu. Producentka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „A man who cleans up after death”. Bywa reżyserką teledysków czy wydarzeń artystycznych m.in. podczas międzynarodowej konwencji firmy Mona Vie na warszawskim Torwarze. Jej życie zawodowe skupione jest wokół produkcji i postprodukcji dźwięku.

 

Książka została wydana w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska“.

 

W trakcie spotkania będzie można kupić książkę w specjalnej cenie 120 zł. (wersja polska i angielska).

 

Więcej: www.projectstigma.com oraz http://www.facebook.com/stigmabook

 

 

Informacja

This entry was posted on 13 czerwca, 2014 by in Uncategorized.
%d blogerów lubi to: