Fundacja Napo

WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI VOL. 2

ZAPRASZAMY na drugą edycję cyklu WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, która jest wyjątkowa pod każdym względem. Po pierwsze tematyka spotkań krąży wokół tematu IDENTYFIKACJA. Hasło to jest także motywem przewodnim festiwalu Warsaw Photo Days, w ramach którego odbędą się dwa spotkania. Po drugie jesienno-zimowa edycja WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI skupia sześć niezwykle interesujących i głośnych nazwisk ze świata fotografii. To wybitni teoretycy i praktycy, którzy opowiedzą, m.in. o portrecie w fotografii, podróżach w czasie, przestrzeni i emocjach, definicyjnych pułapkach, roli ciała w fotografii, osobistych projektach fotograficznych, czy wreszcie o fotodziennikach. Niezmienne pozostaje jedno. Czekamy na wszystkich miłośników fotografii i inspirujące dyskusje. Zaczynamy już 15 października w warszawskim barze Studio!

W ramach WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI vol. 2 zaplanowaliśmy sześć spotkań.

PROGRAM:

1. “Fotograf w podróży, czyli w poszukiwaniu siebie i innych”. Prowadzenie: Andrzej Zygmuntowicz – 15 października, godz. 17:30

Któż nie lubi się włóczyć? No, może kilku by się znalazło. Dobrze jest czasem rzucić wszystko i połazić, po ulicach, po krzakach, po brzegu morza, z dala od obowiązków i codzienności. Włóczenie się po przestrzeni jest czymś oczywistym, naturalnym, bo przestrzeń widać, jest materialna i konkretna. Ale jest kilka innych, nie mniej ciekawych obszarów do podróżowania – przez kulturę, przez czas, przez doświadczenie, przez pamięć czy siebie samego. Aparat jest dla fotografa biletem na wszystkie linie, pozwala mu dotrzeć do każdego obszaru. I choć nie wszystkie wypady w dalekie czy bliskie przestrzenie są interesujące, to szczęśliwie parę udanych podróży już odbyto i może warto – planując własną podróż – zerknąć jak innym poszło.

Andrzej Zygmuntowicz
Fotograf, członek ZPAF, długie lata pracował dla potrzeb reklamy i wydawnictw. Równolegle uprawiał, i dalej to robi, fotografię własną, będącą dokumentem o współczesności, refleksją na temat pamięci i radości z życia; istotny wątek jego prac to rozważania o doświadczeniach ciała. Zajmuje się także teorią fotografii – prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Civitas, Studium ZPAF i Studio Sztuki. Organizator działań fotograficznych, w latach 1993-2003 był szefem Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej a od 2005 pełni funkcję Przewodniczącego Rady Artystycznej ZPAF.

2. “Kogo widzimy, czyli portret w fotografii”. Prowadzenie: Kuba Dąbrowski – 29 października, godz. 20:30 – spotkanie odbędzie się w ramach festiwalu Warsaw Photo Days

Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach cyklu WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI VOL. 2! Już za tydzień, 29 października (środa) o godz. 20:30 Kuba Dąbrowski poprowadzi wykład: “Kogo widzimy, czyli portret w fotografii”. Poniżej więcej szczegółów od Kuby. Spotkanie odbędzie się w ramach festiwalu Warsaw Photo Days a tradycyjnie zakończy je dyskusja. Miejsce: barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie! Czekamy na Was!

Portret to trudna sprawa.
Jest portret zwykłego człowieka i portret kogoś sławnego.
Jest portret Sandera i Avedona, które mają ze sobą bardzo wiele wspólnego.
Zdjęcie do legitymacji jest portretem.
Robię dużo portretów swojej dziewczyny i swojego syna.
Martwa natura i pejzaż są portretem.
Wszystko razem składa się w portret czasów/miiejsca/pokolenia/społeczeństwa.
To będzie bardzo rozstrzelony wykład.

Kuba Dąbrowski
Urodził się w 1980 roku w Białymstoku. Robi zdjęcia i pisze o zdjęciach.
3. „Dzienniki fotograficzne, czyli po co utrwalać codzienność“ – Anna Beata Bohdziewicz – 5 listopada, godz. 18:00. Parnerem spotkania jest Dom Spotkań z Historią. 

Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu „WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI”, które odbędzie się w najbliższą środę, o godz. 18:00. Tradycyjnie w barze Studio. Partnerem spotkania jest Dom Spotkań z Historią!Autorka opowie o problemach, związanych z realizacją długoterminowego projektu, jakim jest „Fotodziennik czyli piosenka o końcu świata”, prowadzony od 32 lat. Od czasów reżimowej propagandy i cenzury do epoki internetu i wolnych mediów. Od fotografii analogowej do cyfrowej. Od bromowych odbitek i blaknących flamastrów do wydruków cyfrowych. Od osobności i prywatności do ekshibicjonizmu w portalach społecznościowych i prasie brukowej. Czy tempo zmian cywilizacyjnych, wielokulturowość i mnogość narracji umożliwiają w ogóle uchwycenie i zapisanie obrazu „codzienności” ? Czy nieustanny zalew milionów obrazków fotograficznych nie niweluje wartości rejestracji i fotografii jako takiej?

Anna Beata Bohdziewicz
Fotografka niezależna z Warszawy, kuratorka wystaw i autorka tekstów o fotografii. Pracowała w filmie jako asystent i II reżyser, współpracując z takimi twórcami jak Walerian Borowczyk, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon, Andrzej Trzos-Rastawiecki i Krzysztof Zanussi. W latach 80. współpracowała z prasą podziemną, po roku 1990 – z wolnymi mediami. Na przełomie lat 1980/81, uczestnicząc w wydarzeniach związanych z “Solidarnością”, wypracowała własny język fotografii dokumentalnej. Problemy, zdarzenia, ludzi fotografka przedstawia w cyklach osobistych obrazów: od detalu, po szerokie, kontekstualne i symboliczne wypowiedzi. Najlepszym tego przykładem jest prowadzony systematycznie od 1982 roku Fotodziennik, czyli piosenka o końcu świata – zbiór zdjęć opatrzonych datą i osobistym komentarzem, a także inne cykle fotografii jak Chorasan (podróż po Afganistanie w1975 r. ), Kapliczki Warszawskie (Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2009, z tekstami Magdaleny Stopy), 1981. Lekki powiew wolności (Monoplan, Warszawa 2013), Spalona Solidarność, Antypocztówki, Prywatna telewizja, Piękni i szczęśliwi . W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na polu fotografii niezależnej.

4. “O życiu, czyli osobiste projekty fotograficzne”. Prowadzenie: Mikołaj Grynberg – 12 listopada, godz. 18:00 – spotkanie odbędzie się w ramach festiwalu Warsaw Photo Days.

 

Fotografia to bardzo wygodne narzędzie do opowiadania prywatnych historii. Prowadzący przyjrzy się wnikliwie do czego prowadzi ta wygoda. Wskaże autorów, którzy chcą ukazać ważne dla siebie chwile, ale robią to w niekomunikatywny sposób. Powie też o tym, że nie wszyscy mają się czym dzielić, bo do tego trzeba mieć minimum wrażliwości i empatii. Dla poprawienia nastroju wspomni o łatwości, z jaką można się nauczyć fotografowania, jeśli ma się chęć i gotowość opowiedzenia innym o tym, co nas porusza. Zaprezentuje różne sposoby realizacji tematów, których podjęcie wynika z osobistej potrzeby autora i jego życiowych doświadczeń.

Mikołaj Grynberg
Z wykształcenia psycholog, od 25 lat fotograf. Autor kilku książek i albumów fotograficznych. Wykładowca w Leica Academy oraz w Związku Polskich Artystów Fotografików (Pracownia Portretu). O kilku lat prowadzi własne grupy fotograficzne pod nazwą „Osobiste Projekty Fotograficzne” w Warszawie, Sankt Petersburgu i Archangielsku. Jego fototografie były wystawiane w Polsce i na świecie. Książki: “Ocaleni z XX wieku” (Świat Książki, 2012), “Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (Czarne, 2014). Albumy fotograficzne: “Dużo Kobiet” (Biblioteka Gazety Wyborczej, Agora SA, 2009), “Auschwitz – co ja tu robię?” (Fundacja Pauza, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, 2010).
5. “Porządek w świecie fotografii, czyli czy potrzebujemy definicji”. Prowadzenie: Igor Omulecki – 26 listopada, godz. 18:00

Nieustannie staramy się opisywać i definiować otaczający nas świat. To samo dotyczy fotografii i jej gatunkowego zróżnicowania. Czy potrzebne są nam definicje, aby rozumieć fotografię? Czy sami twórcy potrzebują określenia zjawisk i postaw towarzyszących fotografii? W trakcie spotkania zostaną przywołane konkretne fotografie i ich interpretacje. Prowadzący zwróci uwagę na problemy dotyczące definiowania gatunkowego poszczególnych prac i artystów. Zakładając przy tym zarówno perspektywę odbiorcy fotografii, jak i samego twórcy.

Igor Omulecki
Jego twórczość fotograficzna jest bardzo zróżnicowana gatunkowo od paradokumentu do prac konceptualnych. W ostatnich latach tworzy dzieła związane z Naturą, Rodziną i analizą struktur. Są to próby uchwycenia natury szerszego porządku. Omulecki podkreśla, że medium fotograficzne jest dla niego narzędziem oraz inspiracją samą w sobie. Absolwent PWSFTviT w Łodzi, wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. Jego prace wystawiane były m.in. w Barbican w Londynie, The Centre for Contemoprary Art w Tel Avivie, Matadero w Madrycie czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
6. “Ubrane w sztukę, czyli o roli ciała w fotografii”. Prowadzenie: Karol Radziszewski – 3 grudnia, godz. 18:00

Ciało jest obecne w fotografii od samego początku – od pornografii po imitację klasycznego malarstwa. Ale jak się ma akt do nagości? Harmonia ciała do wulgarnej golizny? Ciało estetyzowane czy obleśne? Dlaczego częściej widzimy nagą modelkę niż modela? Czy to się zmienia? Dlaczego? Czy skóra to ubranie? Wenus Polska versus Polski Adonis? Czy Polacy są seksofobami? Czy można ubrać ciało w sztukę tak, żeby go już w ogóle nie było widać?

Karol Radziszewski
Twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. Wydawca i redaktor naczelny magazynu „DIK Fagazine”. Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym Wrocław, CSW Zamek Ujazdowski, Kunsthalle Wien, New Museum w Nowym Jorku, Cobra Museum w Amsterdamie oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, Göteborg Biennale, Prague Biennale, New York Photo Festival i Biennale Sztuki Mediów WRO.

Wstęp wolny!!!

Miejsce: barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa
Organizator: bar Studio
Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Partnerzy: Dom Spotkań z Historią, Fundacja Napo, Warsaw Photo Days,
Patroni Medialni: Artinfo.pl, Digital Camera, Doc! Photo Magazine, FotografiaKolekcjonerska.pl

Więcej: wszyscyjestesmyfotografami.blogspot.com
oraz https://www.facebook.com/wszyscyjestesmyfotografami

WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI – to cykl spotkań skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Dzięki nim dowiecie się, m.in. jak świadomie czytać zdjęcia, czym się różni fotografia od fotki, fotoreportaż od dokumentu, dobry portret od złego, jak można znaleźć siebie dzięki sztuce i czy dobrą fotografię można zrobić każdym aparatem. Cykl jest zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii. Każde spotkanie podsumowuje dyskusja udziałem publiczności.

W pierwszej edycji WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, która odbyła się wiosną 2014 roku, spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy zajmujący się fotografią: Karolina Breguła, Paweł Szypulski, Bownik, Agnieszka Pajączkowska, Katarzyna Sagatowska, Joanna Kinowska. Spotkania zgromadziły w sumie około 1000 uczestników, a wydarzenie było pozytywnie komentowane w mediach tradycyjnych i społecznościowych.

WJF_PLAKAT_MNIEJSZY

Information

This entry was posted on 6 października, 2014 by in Wydarzenia.
%d blogerów lubi to: