Fundacja Napo

Podsumowanie roku 2017

Mamy za sobą kolejny niezwykły rok twórczych działań, inspiracji i promowania polskiej fotografii. W nowy rok wkraczamy pełni nowych pomysłów, projektów i planów. Jest to dla nas czas refleksji i podsumowań, szczególnie, że wielkimi krokami zbliżamy się do dziesięciolecia powstania agencji Napo Images, a więc i pracy Fundacji! Nasze wspólne działania w 2017 r. skoncentrowane były głównie wokół działalności wystawienniczej.

„Poles Apart. Poland’s Culture Wars” – wystawa Napo Images w Center of European Studies, Harvard

184b6d8e2faa4a7b4ba457d802110abcNiezmiernie się cieszymy, że fotografowie agencji Napo Images Ewa Meissner, Filip Ćwik, Maciej Jeziorek, Adam Lach i Piotr Małecki zostali zaproszeni do udziału w wystawie w The Jacek E.Giedrojc Gallery na Uniwerytecie Harvarda. Wernisaż wystawy miał miejsce 13 kwietnia 2017r., a kuratorami wystawy byli Grzegorz Ekiert, Jan Kubasiewicz i Maciej Nabrdalik.

„Poles Apart. Poland’s Culture Wars” to próba interpretacji rozłamu politycznego, który w ostatnich latach panuje w polskim społeczeństwie. Niemal trzy dekady po udanej transformacji ustrojowej i ponad dekadę po wstąpieniu do Unii Europejskiej, Polska ponownie zostaje porwana przez rosnącą polaryzację polityczną i konflikty społeczne.

Fotograficzna opowieść twórców z Napo skoncentrowana była na obrazie polskich ulic podczas manifestacji, demonstracji, pochodów i wieców, organizowanych na przestrzeni ostatnich kilku lat przez różne podmioty i instytucje społeczne. Streetowe ujęcia rozemocjonowanych tłumów ale i jednostkowych bohaterów, przedstawiające relacje panujące między ludźmi wyznającymi te same lub odmienne idee oraz towarzyszące temu emocje, niezmiennie dowodzą, jak ważne jest dla Polaków pojęcie wolności – choć często rozumiane wielopłaszczyznowo.

Wystawa stała się wyjątkowym pretekstem do postawienia pytań, nurtujących nas już od kilku lat: Co łączy nasze społeczeństwo, a co przyczynia się do jego podziału? Czy istnieje szansa na porozumienie wokół wspólnej idei? Czy istnieje wspólny mianownik, łączący wszystkich Polaków?

Więcej informacji: https://ces.fas.harvard.edu/exhibits/poles-apart-polands-culture-wars

Finisaż wystawy miał miejsce 30 grudnia 2017 r.

 

Wystawa Napo Images w Galerii Ostrołęka

5e2dc87219578f19a2c5dc12fa00a94fRównie istotna inicjatywa wystawiennicza odbyła się w Polsce w Galerii Ostrołęka – to tu, pierwszy raz od założenia agencji w 2008 r., fotografowie Napo Images zdecydowali się na wspólną wystawę obejmującą prace wszystkich członków. W ramach przygotowania ekspozycji, autorzy podjęli próbę wspólnego spojrzenia na Polskę. Zaprezentowane materiały nie powstawały jednak w ramach kolektywnego projektu – każdy z fotografów przyglądał się temu, co związane z Polską, na swój sposób. Wystawa złożona była z sześciu cykli fotograficznych:

Karolina Jonderko w projekcie „Mała Polska” opowiada prostą historię miejsca, które było schronieniem dla tysięcy polskich weteranów II wojny światowej.

Filip Ćwik w projekcie „Żałoba Narodowa” przybliża twarze osób, które pod Pałacem Prezydenckim żegnały ofiary katastrofy smoleńskiej.

Piotr Małecki w projekcie „Disco Polo” zagląda za kulisy niezwykle popularnego stylu muzycznego.

Ewa Meissner w projekcie „Warszawa 2008–2018” prezentuje fotografie z długoterminowego projektu o stolicy Polski.

Adam Lach w projekcie „Nibyland” przedstawia zwyczajną opowieść o codzienności w małej społeczności.

Maciej Jeziorek w projekcie „Fragmenty” prezentuje fotograficzną opowieść z podróży dookoła Polski w 2012 r.

Wernisaż wystawy odbył się 5 października 2017 r.

 

Nowe przed nami 

Mamy już mnóstwo planów na 2018 rok! Obserwujcie Nas na Facebooku, Instagramie i zaglądajcie na nasze strony www, żeby być na bieżąco.

Życzymy sobie i Wam, żeby ten rok był wyjątkowy dla polskiej fotografii i obfitował w niezapomniane fotografie!

Fundacja Napo Images

SaveSave

Information

This entry was posted on 16 stycznia, 2018 by in Aktualności, Wydarzenia.
%d blogerów lubi to: